Bir Eş, Bir Baba, Bir Şef: Hakan Akıncı

mekan.com
25 Kasım 2016
214 paylaşım
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine sosyal medyadan Simple'ı araştırırken Şef Hakan Akıncı'ya rastladım ve hem Simple'ı görüp tanımak hem de ''Şefler Ve İmza Yemekleri'' bölümümüzde kendisine yer vermek için Şişhane'nin yolunu tuttum. Simple, 98 yıllık tarihi bir binada, şehrin yeni ve gözde butik otelleri arasında yerini almayı hak eden Walton Hotels Galata'nın teras katında bulunuyor. Otelin kahvaltı hizmetini yerine getiriyor olsa da aslında Simple tam anlamıyla bir şef restoranı. Hakan Akıncı, bugüne kadar ki tüm tecrübesini sırtlanarak mekanı her şeyiyle ayağa kaldırmış. Peki kimdir Şef Hakan Akıncı?

Hakan-Akıncı-Simple

Hakan Akıncı, 1983 İstanbul doğumlu. Kocaeli Üniversitesi, İşletme Bölümü'nden mezun olduktan sonra bir süre muhasebe ve finans üzerine çalışmış. Fakat çağımızın en büyük sorunu, insanları dört duvar arasında monoton bir hayata mahkum eden sistemin, o en durağan kısmına bir ''yeter'' çekip soluğu MSA'da almış. Bundan 8 yıl önce MSA'dan Soner Şef'in ''Aşçılık öyle filmlerdeki, dizilerdeki gibi değil. Ne umuyorsan öyle olmayacak. Burada pembe bir hayat yok.'' demesine rağmen azimle dalmış mutfağa. Soner Şef'in söylediklerini eğitimin ardından görmesine rağmen pes etmemiş ve Doors Grup'la başladığı meslek hayatına Beymen Brasserie ve Park Hyatt Maçka Palas'ta devam etmiş. Özgürlük, aşçı olmak için yaratılmışların ruhunda var demek ki, kendi mutfağını kurmak ve reçetelerini denemek için bir yer arayışına girişmiş. Walton Hotels Galata'nın sahibi de arkadaşı olunca birlikte bir iş birliği yapmışlar ve Galata Waltons'ın teras katı Şef Hakan Akıncı'ya teslim edilmiş. Mutfak kısmına heyecanla, işletmecilik kısmına öğrenme adımlarıyla atılan Hakan Şef, şimdilerde yeni doğan kızının mutluluğunu yaşıyor.

Simple-Hakan-Akıncı-Restoran-Mekan

Yeni bir mekan olduğu için Simple'dan biraz bahsetmek istiyorum. Mekan Bankalar Caddesi'nin hemen paralelinde Şair Eşref Paşa Sokak'taki Walton Hotels Galata'nın en üst katında yer alıyor. Butik bir alana sahip olan mekanda masalar, konukların birbirini rahatsız edemeyeceği rahatlıkta konuşlandırılmış. Bir tarafta Galata Kulesi diğer tarafta çatı parçaları arasından Tarihi Yarımada. Pastel renklerle dekore edilmiş, oldukça sade olan restoranda martılar görüntüleri ve sesleriyle yemeklerinize eşlik ediyor. Yazın faaliyette olan ve sıcak İstanbul akşamlarını bir nebze olsun ferahlatan bir de teras mevcut. Ayrıca şirket eventleri ve özel davetler için oldukça samimi bir atmosfere sahip. Menü ise olabildiğince kompakt tutulmuş. Kahvaltı için kaliteli ve fresh seçenekler sunan Simple'da atıştırmalıklar, şefin özel reçetelerinden ana yemekler, salatalar, makarnalar ve alkollü, alkolsüz içecekler bulunuyor.

Şef Hakan Akıncı'dan imza yemek ise, kolay kolay başka restoranlarda bulamayacağınız türden; Bıldırcın. Eğer av yemeklerine meraklıysanız, Simple'ın yeni menüsünde de yer verilecek bu lezzeti mutlaka deneyin. Yemeğin ayrıntıları mı? Hemen aşağıda ;)
 

İmza Yemek: Fırınlanmış Bıldırcın (Frenk Üzümlü Karabuğday Salatası Ve Kereviz Keki İle)


Simple-Hakan-Akıncı-İmza-Yemek-Bıldırcın

Bıldırcın her yerde öyle kolay kolay rastlayabileceğimiz bir yemek değil. Hakan Akıncı farkını ortaya koyarak, imza yemeği Bıldırcın'dan yana kullandı. Her ne kadar küçük bir kuş olsa da, tabak oldukça protein yüklü ve doyurucu. Tarife ilk olarak Frenk Üzümlü Karabuğday Salatası ile başlamak istiyorum. Öncelikli olarak karabuğdaylar tuzlu portakal suyunda haşlanıyor. Yapacağınız orana göre pazılar soğan ile sotelenip karabuğdaylarla karıştırılıyor. İçerisine doğranmış enginar, fırınlanmış file badem, frenk üzümü ve kurutulmuş portakal dilimleri ilave edilerek salata hazır hale geliyor. Oldukça fresh ve içeriği bakımından adeta sağlık deposu. Etin yanında meyvelerle dolu böyle bir salata Osmanlı Mutfağı'na selam çakan türden. 

Kereviz Keki'nde ise, önce kerevizler sütte yarı haşlanıyor. Sonrasında tavuk suyu eklenerek mikserden geçiriliyor. Derin bir kaba alınan bu sıvıya mısır unu, karamelize edilmiş soğan, tuz, karabiber, kırmızı toz biber ve dövülmüş sarımsak eklenerek bir hamur elde ediliyor. Hamur yağlı kağıt serilmiş kek kalıbına dökülerek düzeltiliyor. Üzerine yumurta sarısı sürülüp 160 derece fırında, 20 dakika pişiriliyor. Servisten hemen önce de tereyağında hafif kenarları renk değiştirene kadar çevriliyor. Benim için etin yanında ekmek rolü oynadı diyebilirim. Kereviz tadının baskın olmaması ve patates püresini andıran dokusu, özellikle böylesi bir yemeğin yanında yabancılık yaratmıyor. 

Simple-Hakan-Akıncı-Restoran-Mekan-Bıldırcın-Yemek

Ve gelelim Bıldırcına. Sarımsak, zeytinyağı ve taze otların karışımından hazırlanan sos ile bir gece marine edilen Bıldırcın, altına soğan ve havuç konularak fırında 20 - 25 dakika kadar pişiriliyor. Soğan ve havucun oluşturduğu sos ise tabakta yemeğinizi süslüyor.

Hakan Akıncı her ne kadar ''Yemek yapmak aslında çok basit. Bu nedenle mekanımın ismini 'Simple' koydum.'' deyip mütevazı davransa da, işin altında yatan emeğe ve yaratıcı düşünceye takdirler yetmez. Kendisine konukseverliği ve samimiyeti için çok teşekkür ediyorum.