Dünya Sandviç Şampiyonu Moda'da: Hakan Özfırıncı

mekan.com
22 Temmuz 2016
1008 paylaşım
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
1988 İstanbul doğumlu olan Hakan Özfırıncı, mesleğe alaylı olarak başlayıp eğitimiyle birlikte kısa sürede yükseliş göstermiş gencecik şeflerimizden biri. Dedeleri fırıncı, babası ise sakatatçı olan Hakan Şef, babasının sık sık gerçekleştirdiği yurt dışı seyahatleri vesilesiyle çocukluğundan bu yana Dünya Mutfağı konusunda önemli bir vizyona sahip. Açıköğretim İşletme Bölümü’nde okuduktan sonra barista eğitimi alıp bir süre barista olarak çalışan Hakan Özfırıncı Anadolu ve Avrupa Yakası’nda olmak üzere iki makarnacı dükkanı açmış. Bu işle birlikte kendisini mutfakta eksik görmeye başlayınca da, dükkanlarını devredip Mutfak Sanatları Akademisi’nde eğitim almaya başlamış. Genel ve temel mutfak eğitiminin staj evresinde okulun duvarında gördüğü 10. Delifrance Dünya Sandviç Şampiyonası ilanına başvurması domino taşlarının ilki olarak harekete geçmiş ve şef’in başarılı aşçılık yolculuğu başlamış. 
 

Zapata-Cafe-Bakery-Hakan-Özfırıncı-Ödüllü-Sandviç


Dünya’nın en iyi okullarının her birinden seçilen öğrencilerin yarıştığı bu şampiyonaya MSA’dan Hakan Özfırıncı layık görülmüş. Hazırladığı reçeteyi özenle düzenleyen Şef, yarışma için Fransa’nın yolunu tutmuş. Dereceye girmeyi hedeflerken birinci olmanın şaşkınlığını ve mutluluğunu yaşayan Hakan Özfırıncı'nın, Fransa’nın en önemli pasta - ekmek okulunda eğitim ve İsviçre’de Michelin Yıldızlı bir restoranda staj hakkı kazanması da büyük bir şans olarak ayağına serilmiş. İsviçre’deki staj esnasında kendisine sosyal medyadan ulaşan Fransız bir restoran sahibi, kalkıp İsviçre’ye gelerek Hakan Şef’le tanışmış ve iş teklifinde bulunmuş. Fransa’nın Strazburg şehrine davet edilen Hakan Özfırıncı, orayı çok beğenmiş ve bir ay içerisinde evlenip orada yaşama kararıyla eşini de alıp yola koyulmuş. Ödüllü sandviçini çalıştığı mekanda konuklara sunan Şef’in birincilik haberi gazete ve dergilerde de çokça yer aldığından, insanlar tanışmak için mekanı ziyaret eder olmuşlar. 7 ayın sonunda ülkede yaşanan terör olayları nedeniyle dönüş kararı almak zorunda kalan Hakan Şef kısa süre sonra bu kez de Belkıs Pera’nın mutfağında kendisine yer bulmuş. Yeni nesil meyhane tecrübesini de burada yaşadıktan sonra son olarak Zapata’nın sahibi Orhan Güneşdoğmuş ile tanışmış ve Moda’daki yeni mekanın menüsünü birlikte hazırlamışlar. Halihazırda Haliç Üniversitesi’nde Aşçılık ve Beslenme - Diyetetik Bölümleri’nde öğretim görevlisi olan Hakan Özfırıncı, şampiyonluk aldığı yarışmanın bir sonraki döneminde jüri olarak yer almış. Genç Şef, mükemmel omletlerden bugüne kadar yediklerinizin en iyisi diyebileceğimiz kadar iddialı burgerlere, doyumluk kahvaltılardan sağlıklı tatlılara kadar tüm özel tarifleriyle Moda Zapata Cafe & Bakery’de lezzet tutkunlarını ağırlamaya devam ediyor.

İmza Yemek: Ördekli Crois Sandviç

Croise-Duck-Sandviç-Zapata-Hakan-Özfırıncı

Hakan Özfırıncı’nın imza yemeği, Fransa’da düzenlenen 10. Delifrance Dünya Sandviç Şampiyonası’nda birincilik kazandığı Ördekli Crois Sandviç. Şef, dildeki dört tadı da hissettirmenin vuruculuğunun damakta yarattığı hazzı baz alarak hazırladığı sandviçte sağlığı da ön plana çıkartmak istemiş. Bu nedenle de aromatik öğeleri sebze ve meyvelerden kullanmış. Sebze ve meyve kullanacağı için de en uygun protein’in ördek olacağını düşünmüş ve doğrudan portakal segmentle bir araya getirmiş. Yarışmada mutlaka bir Fransız Reçetesi kullanma şartı olduğundan bir nevi sarımsaklı mayonez olan Aioli Sos’u acı yağ ile yaparak zemin olarak kullanmış. Hatta bu karışım Crois Duck Sos olarak adeta markalaşmış. Sosun üzerine közlenmiş kapya kırmızı biber ve kendi yağında az pişmiş ördek göğüs eti dizilmiş. Etin üzerine de zarı alınmış portakal dilimleri yerleştirilmiş. Yeşillik olarak da taze nane, maydanoz ve kişniş kullanılıp nar ekşisiyle lezzetlendirilmiş. Son olarak portakal kabuğu rendesi ve nar taneleri ile süslenen şampiyon sandviçi Zapata’da mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Tatların dengeli geçişi ve bir sandviçten beklenen hafiflikte oluşu öğle yada akşam öğünlerinde tercih edilebilir. 

Kişisel tecrübelerinden yola çıkarak kısa sürede kombinlediği bu lezzetli sandviçle hayatı değişen Hakan Özfırıncı’ya hoş sohbeti, samimiyeti için çok teşekkür ediyor, başarılarının devamını dilerken ailesiyle mutlu, huzurlu bir yaşam diliyoruz.