Hem Eğlenin Hem Öğrenin: Atölye FUL

mekan.com
23 Şubat 2015
1 paylaşım
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Ful Özok... Atölye Ful'un sahibi. Hayattan zevk alan, hayatı çözmüş, pozitif, hiç pes etmemiş hep kendini geliştirmiş biri... Geçtiğimiz hafta çok karlı bir havada gittik Ful hanım'ın Mecidiyeköy'deki atölyesine, röportajımızı kahkahalarla gerçekleştirdik. Sizin de keyifle okumanızı dileriz...

mekan.com: Atölyeniz çok şirin. 
Ful Özok: Çok teşekkür ederiz.

m: Bize yaptığınız işlerden, atölyeden önce biraz kendinizden bahseder misiniz? Ful Özok kimdir?
FÖ: Ful Özok, 2010 yılında kurduğu Atölye FUL’un bilinirliğini kısa sürede arttırmış, 11.Uluslararası İstanbul Mutfak Günlerinde Süslü Kutlama Pastası dalında 3. olmuş. Haliç Üniversitesi Aşçılık Mezunu, işini zevkle yapan ve halen İstanbul Aydın Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak görev yapan biridir. 

m: Daha önce de bu işi mi yapıyordunuz? Biraz hikayenizi duymak isteriz. 
FÖ: Daha önce ben güzellik uzmanıydım. O işi yaparken sonra bir anda öğretmen olarak buldum kendimi. Usta öğretici belgem olduğu için liselerde ders vermeye başladım güzellik uzmanlığı alanında. Daha sonra şeker hamuru pastalardan bahsetti bir arkadaş. El becerin çok iyi bunları bir denesen dedi. Workshoplara katılmaya başladım yemek ve tatlı ile alakalı. Evden sipariş almaya başladım, sonra eve ders almaya başladım. Bu arada sürekli internetten araştırma yapıyordum sabahlara kadar. O arada fırsat siteleri çıkmıştı, onlardan biriyle konuşmayı düşündüm derslerimi koymak için. Sonra bir gün rüyamda bir firma ile sözleşme yaptığımızı gördüm. Ağabeyime söyledim, o da bugün bana fırsat sitesinden birisi gelecek istersen görüş dedi. O gün imzaları attık ve derslerimi sitede çıkarmaya başladım.

m: Atölyeniz var mıydı peki, evden mi verecektiniz?
FÖ: Açıkçası atölye yoktu, ama imzaları attıktan sonra burayı atölye haline getirmeye başladık. Önceleri burası ağabeyimin ofisiydi, küçük bir odada başladık. Şimdilerde bize o zamanlar çok şirin geliyor ancak adım adım ilerledik diyebilirim. Şuanda ise gördüğünüz gibi atölyelerimizi bayağı geliştirdik... Eğitimlerimize devam ediyoruz. 
m: Çok güzel bir hikayeniz var. Atölye FUL'den biraz bahseder misiniz?
FÖ: Atölye FUL, yemek ve pasta eğitimi veren bir atölyedir. Meze eğitimi, zeytinyağlı, pilav da dahil yemek kurslarında 5'er çeşitlik eğitimler verilir. Tatlı eğitimimizde ise pasta, profiterol, çikolata buketi, makaron... gibi eğitimlerimiz var. Kurslar 8-12 kişilik olabiliyor. Firmalar ile anlaşıldığında 25 kişiye kadar çıkabiliyoruz.
m: Şirketler nasıl eğitimler alıyorlar?
FÖ: Şirketlere motivasyon ve kaynaştırma eğitimleri veriyoruz. Koca şirketlerde senelerce birbirini tanımadan vakit geçiren insanlar olabiliyor. Burada pasta, profiterol... vb eğitimleri aldıklarında birlikte çalışıyorlar böylece kaynaşıyorlar. Şirketlerin çok sevdiği bir uygulama. 

m: Malzemelerinizi nereden alıyorsunuz?
FÖ: Malzeme işi öyle karışık bir iş ki, bugün aldığınız çikolata bir kaç ay sonra aynı tadı vermeyebiliyor. Bu yüzden bazen malzemelerimizi değiştirebiliyoruz ancak en kaliteli malzemeyi kullanıyoruz her zaman. Hatta öyleki seri üretime geçsek hepten zarar ederiz :)
m: Atölye FUL'e kimler gelmeli?
FÖ: Meze, kurabiye, makaron, cupcake, çikolata.... kursları görmek isteyenler, kendilerini farklı bakış açılarıyla geliştirmek isteyenler, sevdikleriyle ortak birşeyler öğrenmek isteyenler, çocuklar, anneler ve çocuklar için de ayrı kurslarda veriyoruz. Unutmadan bir de sabun kalıp kurslarımız da var. Hepsi için isteyen herkes katılabilir, bekliyoruz :)

m: Bu güzel sohbet için teşekkür ederiz.
FÖ: Ben teşekkür ederim.