İTÜ’lülerin Ders Çalışmak için Tercih Ettikleri Mekanlar

Klasik bir lise psikolojisi olarak "üniversiteye gidince rahatlarım" diye geçse de öğrencilerin içinden, vizeler, finaller, projeler ne yazık ki üniversitede de -üstelik liseye göre çok daha yoğun haliyle- kendilerini bekliyor çoğu zaman. Başarılı bir üniversite hayatının en önemli detayı verimli ders çalışmak olunca, acaba üniversiteliler ders çalışmak için nereleri tercih ediyor diye merak ettik ve bu merakımızı ilk olarak İTÜ'lüler üzerinde gidermeye başladık :)

Söz konusu çalışmaya geldiğinde genellikle Maslak kampüsündeki Mustafa İnan Kütüphanesi’ni, Merkezi Derslik binasının girişindeki kantin önü masaları veya havaların iyi olduğu zamanlarda, çimenleri tercih ediyorlar İTÜ'lüler, ancak arada değişiklik yapıp kampüs içi ve dışı kafelere akın etmeyi ihmal etmiyorlar. Peki, kimilerinin korkulu rüyaları olan vizelerine, finallerine, bütlerine çalışmak ve projelerini bitirmek için daha çok hangi mekanları tercih ediyorlar dersiniz? Gelin, birlikte göz atalım. 

Selfiş

Burası ders çalışırken acıkırsanız, fazla uzağa gitmemenizi gerektiren İTÜ’nün pek sevilen kafeteryası. Selfiş yerine İTÜ’lülerin genelde Sütiş diye dile getirdikleri bu mekanda; ızgaralardan ev yemeklerine, çorbalardan döner çeşitlerine kadar leziz mi leziz yemekler bulmanız mümkün. Eğer ki öğleni geçmiş bir vakitte gelirseniz, ne yazık ki bazı yemekleri (özellikle döneri) bitmiş olacaktır. Karnınızı iyice doyurduktan sonra, içerideki geniş masalara ve uzunca banklarına geçip yayıla yayıla çalışabileceğiniz gibi ferah olsun, daha aydınlık olsun derseniz, yeşil kampüs İTÜ’nün ağaçlarıyla süslü manzarası eşliğinde dışarıdaki masalarına geçebilirsiniz.

itü ayazağa kampüsü selfiş
Fotoğraf Kaynak: https://tr.foursquare.com

Gölet Cafe

Kampüs meydanından biraz uzakta olduğu için rahat rahat ders çalışabilirsiniz burada. Loş ışıkları, cam duvarların etrafına dizilmiş geniş masaları, petek şeklindeki mimarisi, yüksek tavanı ve geniş alanı ile İTÜ’lülerin oldukça beğendiği mekanlardan. Her şeyi ile iyi hoş ama ders çalışmanızı engelleyecek bazı ‘güzel’ durumlarla karşılaşabilirsiniz. Mesela arkadaşlarınızla geldiyseniz, kendinizi içerideki langırtta rövanş yaparken ya da kafanızı maç açık olan televizyona çevirmiş bulabilirsiniz. 

itü Gölet Cafe
Fotoğraf Kaynak: https://tr.foursquare.com

Simmit

Loş ışıkları, renkli sandalyeleri, boydan camla çevrili duvarları, açık ve kapalı alanı ile oldukça hoş ve geniş bir ortam sunan Simmit, İTÜ Maslak kampüsünün medar-ı iftiharlarından. Yüksek tavanı ve mekan içindeki berjer tarzı rahat sandalyeleri ile size çalışmak için hem rahat hem de ferah bir ortam sunsa da kalabalığın gürültüsünden rahatsız olmayacak öğrenciler için daha uygun olduğunu söylemekte fayda var. Ayrıca ders çalışırken ara ara küçük molalar verip, mekanın favorisi olan çayı eşliğinde sandviçlerinin, böreklerinin, pizza dilimlerinin, simit çeşitlerinin veya pastalarının tadına da bakabilirsiniz.

itü ayazağa kampüsü simmit
Fotoğraf Kaynak: https://tr.foursquare.com

Fanfan Cafe

İsmi ayrı bir güzel, yemekleri ayrı bir güzel, mekanın sıcaklığı ise apayrı güzel. Mustafa İnan Kütüphanesi’nin tam karşısında konumlanmış olan Fanfan Cafe, İTÜ Maslak kampüsünün göbeğinde, öğrencilerin sık sık ziyaretine gittiği bir mekan. Öğrencilerin burada muhabbeti de çok sevdiği bir mekan olduğundan Fanfan Cafe'de gürültü biraz çok ama ben alıştım artık sese diyenleriniz varsa, buyursun gelsin. Ders çalışırken baktınız açlıktan beyniniz yanmaya başladı, o zaman zeytinyağlı yemeklerinden kebaplara, salata çeşitlerinden soslu makarnalara kadar çeşit çeşit lezzetlerini ve çikolatalı sahlep, cheesecake ile incirli kek gibi birbirinden güzel tatlılarını mekanın favorisi olan naneli limonata eşliğinde yiyiverin. 

itü ayazağa kampüsü fanfan cafe

Dolunay Cafe

İTÜ’nün spor yapan ve dans eden öğrencileri ile dolup taşan Beden Eğitimi binasının göz bebeği Dolunay Cafe, daha çok sohbet etmelik, oturup maç seyretmelik ve bilardo oynamalık bir mekan. Ama yok ben ders çalışacağım diyen arkadaşlarımız olursa özellikle üstü sarmaşıklarla süslü, tenis kortu manzaralı gürültüden uzak açık alanına geçebilir. Aman dikkat edin de akşam gelmeyin, çünkü karanlıktan yazınızı okuyamayabilirsiniz.

itü ayazağa kampüsü dolunay cafe
Fotoğraf Kaynak: https://tr.foursquare.com

Kampüs Cafe

Öğrencilerin dinlenme merkezi diyebiliriz buraya. Kitaplarınızı, bilgisayarınızı kaptığınız gibi geçersiniz bir masaya, alırsınız yanınıza içeceğinizi, koyulursunuz derse. Acıkırsanız bir şeyler de yersiniz, daha ne! :)

itü ayazağa kampüsü kampüs cafe
Fotoğraf Kaynak: https://tr.foursquare.com

Mahalo

Biraz kampüs dışına çıkacak olursak; Maslak kampüsünden metroyla, Maçka, Taşkışla ve Gümüşsuyu kampüsüne yürüyerek varabileceğiniz Taksim’e daha çok okul çıkışı takılmak için geçilse de kampüsün kalabalık kafelerinden kurtulup daha sessiz sakin bir yerlere gitmek isteyenlerimiz için yol Mahalo’ya gözükebiliyor.Mekanın iç mimarisinin güzelliğinden mi bahsetsek, kahvelerinin ve çaylarının enfes tadından mı bahsetsek yoksa çalışmak için oldukça elverişli bir ortam sunmasından mı bahsetsek bilemedik, her şeyi ile pek bi’ hoş yani.

beyoğlu mahalo

Piraye Kafe

Ağaçların altında oturup bir yandan bir şeyler içerken bir yandan ders çalışabileceğiniz ya da kitap okuyabileceğiniz, sessizliğin ve sakinliğin karşılığı burası. Sanatçılar Sokağı’nda yerini alan çay bahçesi tarzı Piraye Kafe’ye sabahın erken sularında gelip, güzel bir kahvaltı yapar ve üzerine de derslerinize koyulabilirsiniz. 

kadıköy piraye kafe
Fotoğraf Kaynak: https://tr.foursquare.com

Caffe Nero

Güzel bir tatlı veya sandviç, yanında da enfes bir kahve alıp ders çalışmaya koyulabileceğiniz İTÜ Maslak kampüsünün karşısındaki İstinye Park’ta konumlanmış Cafe Nero, hem kampüse yakınlığı hem de sakin ortamı ile ders çalışmak için oldukça ideal.

istinye park caffe nero
Fotoğraf Kaynak: https://tr.foursquare.com