Kadıköy'ün İncisi ''Yeldeğirmeni''

mekan.com
29 Ocak 2016
11 paylaşım
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
15. ve 16. yüzyıllarda bahçeli köşklerin varolduğu yazılan yerleşim alanında, 1774 - 1789 yılları arasında, padişah I. Abdülhamit tarafından 4 yeldeğirmeni yaptırılmıştır. İşte semtin ismi, un ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan bu yeldeğirmenlerinden geliyor. Maalesef ki bu yeldeğirmenlerinin yerinde şimdi yeller esiyor; hiçbiri günümüze ulaşmamış. Yeldeğirmenleri ulaşmamış ama semt son birkaç yılda İstanbul’un en popüler yerleşim alanlarından biri haline geldi. Gezi olayları ile birlikte açılan Don Kişot Evi, Mural İstanbul Festivali sayesinde açık hava müzesine dönen duvarları, art arda açılan cafeler ve restoranlarla tarihi dokunun iç içe geçişiyle son yılların en gözde semti olan Yeldeğirmeni’nin cafelerinde lezzetli, ufak bir gezintiye var mısınız?

Garda Cafe


Fotoğraf Kaynak: gardacafe.com

Haydarpaşa Garı’ndan ilham alınarak dekore edilmiş, Kadıköy’ün kahvaltı konusunda en iddialı cafelerinden biri olan Garda Cafe’de, doğal zeytin, zeytinyağı ve peynir çeşitleri de bulabilirsiniz.

Pan Yeldeğirmeni

Fotoğraf Kaynak: themagger.net

''Şampiyonların Kahvaltısı'' sloganıyla kahvaltı konusundaki iddiasını sofrasına da yansıtan Pan Yeldeğirmeni, rahat atmosferi ve uygun fiyatlarıyla konuklarını memnun etmesini biliyor.

Komşu Cafe

Fotoğraf Kaynak: gazetekadikoy.com.tr

Sanatçıların, öğrencilerin, göçmenlerin, ailelerin, kısacası herkesin buluşma yeri olan Komşu Cafe’de fiyatları müşteriler belirliyor. Gönüllü olarak çalışanların bulunduğu mekanın samimiyeti evinizi aratmayacak cinsten. Farklı bir cafe deneyimi için Komşu Cafe’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Mahatma Cafe

Fotoğraf Kaynak: themagger.net

Vegan ve Vejetaryen müşterilerinin her daim yüzünü güldüren Mahatma Cafe’nin vegan tiramisusu bile mevcut. Zengin ve sağlıklı menüsüyle Yeldeğirmeni’nin enlerinden biri olmayı başarmış.

Tight Aggressive


Fotoğraf Kaynak: gaiadergi.com

İçerisinde work shop alanından müzik stüdyosuna, sanat galerisinden atölyeye kadar pek çok bölüm bulunan Tight Aggressive’in bir de hayvansal hiçbir gıdanın bulunmadığı yüzde yüz vegan bir mutfak bulunuyor. 

Muhtelif Mekan

Fotoğraf Kaynak: themagger.net

''Vegan içli köfte mi olurmuş'' demeyin! Muhtelif Mekan yapmış, olmuş; hem de meşhur olmuş :)

Cafe Mu

Fotoğraf Kaynak: facebook.com

İsteğe göre içeride ya da dışarıda oturma imkanı sağlayan, keçi peynirli kabaklı kişi ile nam salmış Cafe Mu, şipşirin dekorasyonu ile midavimlerin ve mahallelinin uğrak yeri.