mekan.com Kitap Kulübü ''Kılçıksız Balık'' İle Giritli Restoran'daydı!

mekan.com
16 Aralık 2016
3 paylaşım
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
mekan.com Kitap Kulübü olarak, uzun bir aradan sonra 14 Aralık Çarşamba gecesi Sayın Süleyman Dilsiz ile birlikte son kitabı ''Kılçıksız Balık'' ı konuştuğumuz ve blogger dostlarımızı ağırladığımız bir etkinlik gerçekleştirdik. Giritli Restoran’da gerçekleşen etkinliğimize balık hakkında edindiğimiz ilginç bilgiler ve Girit’ten soframıza taşınan enfes lezzetler damga vurdu.

Giritli-Restoran-Süleyman-Dilsiz-Kılçıksız-Balık-Kitap

Süleyman Dilsiz’in, balığın doğal yaşam alanından sofralarımıza gelene kadar ki sürecini, birbirinden yaratıcı tariflerle süsleyerek anlattığı son kitabı ''Kılçıksız Balık'' ı konuşarak gecemize başladık. Süleyman Bey’in ''Kahvaltıya Dair Herşey'' adlı kitabının ardından yayımladığı ''Kılçıksız Balık'', mutfağa duyduğu özel ilgiyi ortaya koyduğu seçkin yemek kitabı örneklerinden biri. Kendisi için 19 yıldır adeta bir tutku olan balığın 56 çeşidinin et yapısını, hangi mevsimde hangisinin lezzetli olduğunu, nasıl satın alınacağından saklama ve pişirme yöntemlerine kadar her yönüyle özelliklerini okurlarıyla paylaşan Süleyman Bey’in kendi reçetesi olan 81 tarifi de kitapta bulmak mümkün. Alfa yayınlarından çıkan bu kitabı raflarda bulabilirsiniz. Çok yakında salata ve yoğurda dair herşeyi bulabileceğimiz iki yeni kitap da kitabevlerinde yerlerini alacak; bu müjdeyi de sizinle paylaşalım.

Giritli-Restoran-Süleyman-Dilsiz-mekancom-kitap

Gelelim mekan.com Kitap Kulübü etkinliğimize ev sahipliği yapan Giritli Restoran’ın birbirinden leziz menüsüne. Giritli’nin Köpoğlu Mancası’ndan Somon Balığı Pastırması’na, Arapsaçlı Kuru Börülcesin’den Ermeni Pilaki’ye kadar oldukça zengin bir meze menüsü bulunuyor. Her biri mevsiminde ve oldukça hafif zeytinyağıyla hazırlanan mezeler, gecenin başlangıcında masamızı renklendirdi. Biberiyeli, zahterli, nar ekşili ve pekmezli patates tam anlamıyla efsane. 

Giritli-Restoran-Süleyman-Dilsiz-Arpa-Şehriye-Pila-Deniz-Mahsülleri

Mezelerle sunulan Ahtapot ve Karidesli Arpa Şehriye Pilavı ise tarçınla yapılmış. Ilık servis edilen bu pilav, en az soğuk mezeler kadar beğenildi. Deniz mahsüllerini sevenler için harika bir tercih.

Bouyourdi-Giritli-Restoran-Meze-Ara-Sıcak

Ara sıcaklarda ise bir Yunan sıcak mezesi olan, fırınlanmış feta, kaşar peyniri, domates ve biberden oluşan Bouyourdi, yanında ufak patlıcanlı gözleme ile servis edildi. Kolay kolay başka meyhanelerde rastlayamayacağınız Bouyourdi de mekanın favorileri arasında.

Tekir-Balık-Giritli-Restoran

Ve tabiki olmazsa olmaz, gecenin konusu balık! Aralık ayının en bol bulunan balığı tekir, roka ve limon eşliğinde tava yapılmış olarak sunulurken, yine mevsimin favorilerinden hamsi iki farklı şekilde pişirilmiş olarak masadaki yerini aldı. Hamsi kuşu diye tabir edilen, kılçıkları ayıklanıp birbirine yapıştırılmış hamsiler buğulama ve tava olarak, her iki haliyle de oldukça lezzetliydi. Fakat buğulama ikinci kez istenecek kadar ön plana çıkmayı başardı. 

Hamsi-Giritli-Restoran-Balık

Kadehler yuvarlandı, sohbet koyulaştı, kahkahalar yükseldi ve geceyi sonlandırmamıza yakın tatlı tüm dikkatleri üzerine topladı. Helvalı Parmak Tatlı ve Güveçte Elmalı Tahin Pekmez bir meyhanede yiyebileceğiniz en güzel tatlılardan. 

Giritli-Restoran-Tatlı-Helvalı-Parmak-Tatlısı-Tahin-Pekmez

Etkinliğimizin sonuna geldiğimizde, mekan.com Kitap Kulübü olarak gerçekleşen en keyifli etkinliklerimizden olan bu gece için büyük mutluluk duyduk. İlk olarak Süleyman Dilsiz, Alfa Kitabevi ve Giritli Restoran'ın sahibi Ayşe Şensılay'a şükranlarımızı sunuyor, tüm konuklarımıza katılımları için sonsuz teşekkürler ediyoruz