mekan.com Yemek Kulübü, Raw Food Etkinliğiyle Dair'e Cafe'deydi

mekan.com
7 Nisan 2016
3 paylaşım
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Dün akşam mekan.com Yemek Kulübü olarak yine şahane ve sağlıklı bir etkinliğe imza attık. Blogger dostlarımızla, son dönemde oldukça popüler olan Raw Food anlayışıyla tatlılar yapan Dair’e Cafe’nin birbirinden lezzetli atıştırmalıklarını ve tatlılarını deneme fırsatı bulduk. Dair’e Cafe’nin sahibi Gözde Şatıroğlu’yla Raw Food ve Dair’e Cafe hakkında sohbet ederek etkinliğimiz başladı. Peki nedir bu Raw FoodRaw Food, 40 derece üzerinde ısıya maruz kalmamış, böylelikle de işlenmemiş olan tüm gıdalara deniyor. Gözde Şatıroğlu, kurumsal hayata yalnızca bir yıl dayanabilmiş ve MSA’dan aldığı eğitimin ardından uzun süre pastacı olarak, İstanbul’un seçkin restoran ve bakerylerinde çalışmış. Her daim yenilik peşinde olan Gözde Hanım, Raw Food’a olan merakını Amerika’da aldığı bir eğitimle gidermiş ve döndüğünde Dair’e Cafe’yi açmış.
 


Türk Yemek Kültürü’ne biraz uzak görünse de, sağlıklı yaşamın trend olduğu günümüzde, Raw Food’u önce tatlılarla denemek isteyen Gözde Şatıroğlu, talebe göre Raw Yemekler’i de menülerine katacaklarını belirtiyor. Şu an mutfağından Raw ve Vegan Tatlılar sunan Dair’e Cafe’de sağlıklı salatalar ve atıştırmalıklar da mevcut. Etkinliğimizin ilk lezzetleri de bu atıştırmalıklar oldu. Sebze Tartine, Etli Krep ve Tavuk Dürüm’den oluşan atıştırmalık servisi, sunumuyla ilgimizi uyandırmayı başardı.

Sebzeli Tartine, iki ekmek arasına yerleştirilen sebzeler ve peynirin yanı sıra kullanılan, yoğurt, labne ve hardaldan oluşan Dair'e Cafe'ye has sosuyla çok beğenildi. İçerisinde cheddar peyniri kullanılan ve yine sebzelerle zenginleştirilen Et Krep, daha ilk lokmada hamburgere alternatif olabileceği duygusunu uyandırdı. Etin yumuşaklığı da dikkatimizden kaçmadı. Dair’e Cafe Mutfağı’nın başarısını kanıtlar nitelikteydi.Tavuk Dürüm, Sebzeli Tartine'in ve Et Krep’in biraz gölgesinde kaldı diyebiliriz. Ama tabiki o da oldukça lezzetliydi.Yemeklerin ardından biraz mekan hakkında konuşmak istedik. Gözde Hanım, sıkış tıkış oturulan ortamlardan çok haz etmediğinden, böylesi ferah ve geniş bir alan tercih etmiş. Arka kısmında bulunan ve bir bölmeyle ayrılan alanda toplantı yapabilmek, eğitimler düzenlemek ya da laptopunuzla sakince çalışmak mümkün.Minimal dekorasyonuyla da huzur veren Dair’e Cafe’nin genel tasarımı Gözde Hanım’a ait. Bazı küçük dokunuşlar için Mimar Engin Özmen’e danışılan Dair’e Cafe’deki tablolar ise Gözde Hanım’ın annesine ait.Keyifli etkinliğimiz sohbetle devam ederken, sıra Dair’e Cafe’nin hiçbir yerde yiyemeyeceğiniz tatlılarını denemeye geldi. Crumble, bu güne kadar yediğimiz en hafif ve lezzetli olanlardan biriydi. Badem kreması üzerine vişne, frambuaz ve yaban mersini eklenerek yapılmış olan Crumble, dondurma ile servis ediliyor. Dair’e Cafe’nin en çok tercih edilen ve sevilen tatlısıymış kendisi. Şeker, un ve hayvansal ürün kullanılmayan Trüflerde, Raw Food’da oldukça fazla tercih edilen  yemişlerden bol miktarda kullanılmış. Bitter çikolata sevenler için, keskin kakao tadı çok lezzetli. Fakat uyarmadan geçmeyelim. Trüfler doğal olduğu kadar kalorili. 

Mascarpone peyniri ile yapılan çikolatalı cheesecake’i de favorilerimiz arasına aldıktan sonra, sıra en çok merak ettiğimiz Raw Tatlı’ya geldi. Fındık ve kakaodan hazırlanmış kıtır arasına konulan frambuaz, kaju, hindistan cevizi sütü ve yağı, limon suyu ve limon zestten oluşan bu enfes tatlı, yaklaşan yaz ayları için harika bir seçim. Görüntüsüyle iştah kabartan Raw Tatlı’yı Dair'e Cafe'de hafta sonları yiyebilirsiniz.mekan.com Yemek Kulübü olarak, tuzlular, tatlılar derken yine lezzetleriyle damaklarımıza şölen yaşatan bir etkinliğin daha sonuna geldik. Bizi samimiyetle ağırlayan Dair’e Cafe çalışanları ve sahibesi Gözde Şatıroğlu’na ve katılımlarıyla keyfimize keyif katan blogger dostlarımıza çok teşekkür ediyoruz.