Onu Tanımaya Hazır Olun: Deniz Ahmet Köse

mekan.com
27 Ekim 2016
6 paylaşım
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Kasım ayının ilk söyleşisini, Teşvikiye'nin elit ve gözde restoranı Nopa'nın dünya tatlısı şefi Deniz Ahmet Köse ile gerçekleştirdik. Tanışmaktan müthiş keyif duyduğumuz, yemek aşkına, başarılarına ve bilgisine hayran olduğumuz Deniz Şef'in çocukluğundan Amerika serüvenine, eğitmenliğinden yazarlığına kadar her şeyi masaya yatırdık. Onu tanımaya hazır olun ;)

Deniz-Ahmet-Köse

Deniz Ahmet Köse, 1984 Ordu Ünye doğumlu. Anne ve babası Ordu'nun tanınmış iki büyük ailesinin çocukları. Hal böyle olunca evler büyük, aile kalabalık. Karadenize açılan kapılar, baharda kaynayan kazanlar; savrulan yufkaların rüzgarında buram buram salça kokusu. Sıra sıra turşu ve reçel kavanozları. Deniz Şef, bir çocuğun olabileceği belki de en güzel, en doğal ortamda büyümüş ve 6 yaşında ailesiyle birlikte İstanbul'a gelmiş. Çocukluk ve ilk gençlik yıllarını İstanbul'da başarılı bir öğrenci olarak tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi, Psikoloji Bölümü'nü kazanmış. O sıralarda bir gazetede rahmetli, gurme ve yazar Tuğrul Şavkay'ın 2 sayfalık röportajından Yeditepe Üniversitesi'nde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü'nü açtığını öğrenmiş. Yemek yapmayı en az yemek yemek kadar sevdiğini keşfetmesiyle de bu bölüme başvurmuş ve okula birincilikle kabul edilmiş. Bu esnada Üsküdar Musiki Cemiyeti'nde müzik, Ayla Algan yönetimindeki Ekol Drama'da da tiyatro eğitimi almış. Sanat uğraşıları cebinde, atmış kendini mutfağa. 3 yıl okulun teorik ve pratik tüm nimetlerinden faydalanmasına rağmen Dünya Mutfağı'na açılma isteği onu buralarda tutamamış ve Miami'ye okumaya gitmiş. Oradan iyi bir dereceyle mezun olduktan sonra, hayallerinin mekanı Nobu'da staj için kolları sıvamış. Miami'deki Nobu'da yer kalmadığını öğrenince son 280 dolarını ve staj belgelerini alıp New York Nobu'nun yolunu tutmuş. Tüm ön görüşmeleri ve randevuları ayarlamasına rağmen New York Nobu Şefi'nin izne ayrıldığını öğrenmesiyle büyük hayal kırıklığı yaşamış; staj dosyasıyla portfolyosunu bırakıp Miami'ye geri dönmüş. Kendisini şanslı bir insan olarak tanımlayan Deniz Şef'e bir süre sonra Miami Nobu'da yer açıldığı, staj dosyalarının oraya gönderildiği ve kabulünün gerçekleştiği bilgisi gelince, büyük heyecanla Nobu Miami deneyimi başlamış.

9 yıllık Amerika macerası boyunca Amerikan ve Çin Mutfağı dahil pek çok restoranda tecrübe edinen Deniz Ahmet Köse, annesinin sağlık problemleri sebebiyle Türkiye'ye dönüş yapmış. Döner dönmez Elmadağ Divan Otel'in tüm açılış sürecinde Sous Şef olarak çalışmaya başlamış. Fakat altını çizerek belirttiği bir şey var ki, otelciliği bir türlü sevememiş. 8 ayın sonunda eskiden Ortaköy'de bulunan Zuma'da Executive Sous Şef olarak görevine başlamasıyla Zuma'nın dünyadaki pek çok şubesini gezmiş. Ardından Tom's Kitchen'ın Michelin Yıldızlı Tom'uyla tanışması başka bir yol açmış önünde. Tom's Kitchen'ın İstanbul'da açılış sürecinin yönetimini üstlenen Deniz Şef, oradan da alacağı tecrübeyi alınca, şimdiki adresi Nopa'ya demirlemiş ve Teşvikiye'nin en şık restoranlarından birinin muazzam menüsüne imzasını atmış.

Yaklaşık bir buçuk yıldır Nopa'da olan Deniz Ahmet Köse'nin önündeki ilk hedeflerden biri Antropoloji doktorası yaparak, bilgisini ve tecrübesini dünyanın her yerinde insanlarla paylaşmak. Yemeğin antropolojik hikayesine duyduğu tutkuyla hayalinin peşinden adım adım ilerleyen Deniz Şef, Yeditepe ve Nişantaşı Üniversitelerinde bir dönem eğitmenlik de yapmış. On parmağında on marifet şefimiz aynı zamanda Sabah Gazetesi'nin Cumartesi Eki'nde yazmaya devam ediyor.


İmza Yemek: Somon Taco


Somon-Taco-Nopa-Restoran

Mekanın en iddialısı sayılabilecek Somon Taco, Deniz Ahmet Köse'nin Nopa'daki imza yemeği. Başka bir mekanda kolay kolay böylesini göremeyeceğiniz taco, yedikule marulu, taze Norveç somonu, vasabi kreması, avokado püresi, limon ve portakal jölesi, turşulanmış hardal tohumu, Japonların 7 baharat dedikleri Shichi-mi tōgarashi'den oluşuyor; kırmızı thai biberi ve kişniş ile süsleniyor. Ben Somon Tartar'dan yola çıkılarak üretilen Somon Taco'yu çok beğendim. Hem fresh hem de yoğun tatları bir arada sevenler için şahane bir alternatif. Beyaz şaraba da çok iyi eşlik edeceğini düşünüyoruz.
 

Bonus: Tiramisu


Tiramisu-Nopa-Restaurant

En sevdiğimiz tatlılardan olan Tiramisu'yu böylesine farklı bir yorumla deneyimlemiş olmaktan duyduğumuz mutluluğu tarif edemeyiz. Çikolata ganaj ve mascarpone mousse'un arasında joconde kurabiye, içeriğinde brendi ve kahve likörü… Kremadan ziyade kahve tadının ağır bastığı ve smooth kıvamıyla mideye doğru şahane bir akışla ilerleyen Tiramisu, Nopa'da mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden.

Yemeler, içmeler her şey bir tarafa, böylesi güzel bir insanla tanışmış olmanın ve kafa açan bir sohbet gerçekleştirmenin yerini hiçbir şey tutamaz. Deniz Ahmet Köse'ye içten misafirperverliği için çok teşekkürler. Enerjisine sağlık :)