Ramazan'da Hafta Sonlarını Dopdolu Geçirmek İçin Öneriler

Ramazan’da oruçlu haldeyken hafta içi işle güçle bir şekilde zaman hızla geçiyor. Fakat hafta sonları, uzun yaz günlerinin de rehavetiyle bir türlü akşam olmak bilmiyor. Boş olan mide kan şekerini düşürdüğü için enerjimizi fazla harcayacak ve susatacak aktivitelerden uzak kalmamız da şart. Ramazan’da değişen yemek düzeniyle sosyal yaşamımız da ona göre şekil alıyor. İftar yemeğinin geç yenmesi yaz akşamlarında alışık olduğumuz sosyalleşme biçimlerini de değiştiriyor. Hal böyle olunca da, Ramazan’a özel hafta sonu planları yapmak gerekiyor. İşte bizden birkaç öneri!

Uyuyun!

Uyku-Dinlenme-Uyuyan-Kadın-Gündüz-Uykusu

Hafta içi zaten erken kalkıyorsunuz ve çok yoruluyorsunuz. Hazır hafta sonuyken ve aylardan da Ramazanken gömülün yastığınıza! Böylelikle yazın bu uzun sıcak günlerini derinlemesine yorgunluktan arınarak geçirebilirsiniz; sonra bir de bakmışsınız akşam olmuş bile.

Sinemaya Gidin

Sinema-Film-Çift

Sezonun sonu gelmesine rağmen yine de sinemalarda harika filmler var. Sıcaklarda aç geçen uzun günleri, klimalı ve konforlu cinemaximum sinemalarında geçirmeye ne dersiniz? Hatta filmin çıkışını da iftara denk getirirseniz dışarıda sevdiklerinizle harika bir iftar yemeği keyfi de yapmış olursunuz.

Kitap Okuyun

Kitap-Okumak-Ağaç

Şöyle çiçekler içerisinde, gölgelik, püfür püfür bir balkonunuz ya da bahçeniz varsa sizden şanslısı yok. Ayaklarınızı uzatın ve bir türlü zaman ayıramadığınız kitap okuma eylemini gerçekleştirmenin tadını çıkarın. Eğer evinizde böyle bir alan yoksa o zaman kendinizi sahile atıp bir ağaç gölgesine kurulun. Yanınıza mandala boyama kitabı ve boya kalemlerinizi almayı unutmayın. Oruçla bedeninizi arındırırken, adeta meditasyon gibi gelen boyamayla da ruhunuzu dinlendirin.

Alışveriş Yapın

Alışveriş-Merkezi

Klimaları köklenmiş alışveriş merkezleri yazın vazgeçilmez mekanlar haline geliyorlar. Yemek katına çıkmadığınız sürece sorun yaşamayacağınız alışveriş merkezlerinde, indirimlerden faydalanabilir, yaklaşan bayram için gerekenleri satın alabilirsiniz.

Oyun Oynayın

Oyun-Angry-Birds-Telefon

Sosyal medya oyunları malum herkesin telefonunda, bilgisayarında, tabletinde. En keyif aldığınız bilgi, beceri, strateji ve dikkat oyunlarıyla zaman geçirebilirsiniz. Arkadaşlarınızı da bu oyunlara davet edip rekabeti arttırarak oyunu daha da keyifli hale getirmeniz mümkün ;)

Yabancı Dizi İzleyin

Game-Of-Thrones-Yabancı-DiziFotoğraf Kaynak: techinsider.io

İç bayıcı Türk dizilerinden illallah ettiyseniz konuları, çekim teknikleri ve oyunculuklarıyla bir seferde sezonu tamamlayacağınız dizilere başlayabilirsiniz. Akıcı senaryolar ve uyandırdığı merak unsurlarıyla bir bölümü sindirmeden diğerini izlemek isteyeceğiniz dizilerle günün nasıl geçtiğini anlamazsınız.

İftardan Sonra Yürüyüş Yapın

Yürüyüş-Spor-Ayakkabı

Bütün gün kendinizi yormadınız, dinlenmeye doydunuz. Ama şimdi hareket etmek zamanı. Sağlıklı bir Ramazan geçirmek istiyorsanız iftar yemeğinden bir saat sonra Bebek ya da Caddebostan gibi yürüyüşe elverişli sahillerde sindiriminize yardımcı olun. Hem akşam serinliğinde deniz havası da iyi gelecektir.

Bowling Ya Da Masa Tenisi Oynayın

Bowling-Hafta-Sonu-Arkadaşlar-Eğlence

Yediklerinizi yakma kısmını arkadaşlarınızla daha eğlenceli bir hale getirmek isterseniz, harika bir organizasyonla bowlinge ya da masa tenisi oynamaya gidebilirsiniz. Hem sosyalleşmiş olursunuz hem de boş mideye birden indirdiğiniz yemekleri yakmış. İftarın rehavetine kapılmadan eğlenceli zamanlar geçirmek için siz şimdiden arkadaş listenizi gözden geçirmeye başlayın. Ama ilk önce Fırsat Bu Fırsat'ın sınırsız eğlenceyi ekonomik fiyatlarla sunan sayfasını ziyaret etmeyi ihmal etmeyin!

Nargile Tutkusu

Nargile-Keyif

Nargile kimileri için gerçekten tutku. Nereden çıktığını bilemiyoruz ama bir süredir de ramazanla özdeşleşmiş bir durum söz konusu. İftardan sonra nargileciler adeta dolup taşıyor. Yemekten sonra kendini fazla yormak istemeyip, en iyisi dost sohbetine kendimi bırakayım diyenlere aromalı nargile keyfini öneriyoruz.

Sahuru Dışarıda Yapmak

Gece-Yemek-Festival

Akşam yemeği geç yenince, yaz akşamlarının tadını çıkarmak gecenin geç saatlerine kalacaktır. Hal böyle olunca da Sahurda hizmet veren mekanlara uğrayabilir, sahur yemeğinizi yiyip evinize öyle dönebilirsiniz. Her zaman söylediğimiz gibi sahurda ağır, çok şekerli, geçici tokluk sağlayacak yemeklerden uzak kalmaya özen gösterin. 

Bonus: Feshane’de Ramazan Eğlenceleri

Karagöz-Hacivat-Ramazan-Eğlencesi-Tiyatro-Gölge-OyunuFotoğraf Kaynak: bursa.bel.tr

Geleneksel Ramazan eğlencelerinin hepsini bir arada bulabileceğiniz Feshane, her yıl çeşitli etkinliklerle kapılarını açıyor. Yeme - içmenin yanı sıra konserler, oyunlar ve gösterilerle konuklarını ağırlayan mekanı Ramazan Ayı boyunca ziyaret edebilirsiniz.

Keyifli Ramazanlar.