Sakinleştirici Etkili Sağlıklı Yiyecekler

mekan.com
20 Ekim 2015
3 paylaşım
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Günlük yaşantımızda veya iş hayatımızdaki yoğun tempo içerisinde stresli olmamak mümkün değil. Stresi yiyeceğiniz besinlere bağlı olarak en aza indirgemek ise mümkün. Bu yazımızda sizleri hem sakinleştirecek hem de stresinizi azaltacak sağlıklı besinlere değindik.

Avokado

Avokado potasyum bakımından hemen hemen muzla eş değer seviyede, bu sebeple içerdiği potasyum kan basıncını ayarlarken tüm sinir ve stresinizi de azaltmış oluyor.

Avokado Sakinleştirici Etkili Sağlıklı YiyeceklerFotoğraf Kaynak: gallinablanca.es

Süt

Süt, içerdiği kalsiyum oranıyla ruhsal dalgalanmaları azaltıyor ve ruh halinizi düzene sokuyor. Özellikle güzel bir uyku çekmek için yatmadan önce bir bardak ılık süt içip rahatça uyumanızı kolaylaştırabilirsiniz.

Süt Sakinleştirici Etkili Sağlıklı YiyeceklerFotoğraf Kaynak: tumblr.com

Balık

Omega - 3 bakımından yüksek değerli bir besin olan balığın -özellikle de ton, somon, uskumru gibi yağlı olanlar kortizol ve adrenalin hormonlarını azalttığı biliniyor. Hatta yapılan bir araştırmaya göre düzenli olarak balık yiyen bir grup öğrencide endişenin %20 oranla azaldığı tespit edilmiş.

Balık Sakinleştirici Etkili Sağlıklı YiyeceklerFotoğraf Kaynak: somontarifi.com

Muz

Potasyum açısından zengin bir kaynak olan muz, salgıladığı mutluluk hormonu ile günlük stresinizi azaltacak en önemli besinlerden. Aynı zamanda olası kalp ve damak hastalıklarından korunmanıza yardımcı olacak bir meyve.

Muz Sakinleştirici Etkili Sağlıklı YiyeceklerFotoğraf Kaynak: tumblr.com

Yeşil Biber

C vitamini denildiğinde akla ilk olarak portakal ve mandalina gelse de aslında yeşil biber bu açıdan çok daha zengin. Güne huzurlu bir başlangıç yapmak istiyorsanız sabah kahvaltıda stresi azalttığı bilinen yeşil biber tüketebilirsiniz.

Yeşil Biber Sakinleştirici Etkili Sağlıklı YiyeceklerFotoğraf Kaynak: turkish.alibaba.com​

Tam Tahıllar

Karbonhidratlar serotonin hormonunun salgılanmasını tetikleyerek ruh durumunuzun iyileşmesine neden olur. Tam tahıllar da bu sebeple önemli besin kaynaklarımızdan biridir. Sabah saatlerinde tüketeceğiniz bir kase tam tahıl gevreği ve ılık süt gün boyunca sakin kalmanızı sağlıyor.

Tam Tahıllar Sakinleştirici Etkili Sağlıklı YiyeceklerFotoğraf Kaynak: cinarhaberajansi.com

Yaban Mersini

Bağışıklık sistemimizi koruyan bolca antioksidan içeren yaban mersini, c vitamini ile stresinizi azaltır ve sakinleşmenize büyük yardımı dokunur.

yaban mersini Sakinleştirici Etkili Sağlıklı YiyeceklerFotoğraf Kaynak: bugun.com.tr

Ispanak

Ispanak, bulundurduğu bolca magnezyum sayesinde mutluluk hormonunun salgılanmasını arttırıyor ve gün boyu sakin kalmanızı sağlıyor. 

Ispanak Sakinleştirici Etkili Sağlıklı YiyeceklerFotoğraf Kaynak: tumblr.com

Bitter Çikolata

Çikolatayı sevmeyen yoktur. Yeterli miktarda çikolata yenildiğinde endorfin hormonu salgılanıyor ve gün boyu gülümsememize sebep oluyor.

Bitter ÇikolataFotoğraf Kaynak: hanimlarindunyasi.com

Badem & Fındık

E ve B vitaminleri, magnezyum içeriği, doymamış yağ asitleri ile sizleri sakinleştiriyor ve stresi sizden uzak tutuyor. Ayrıca ek bilgi olarak badem ve fındık vücudunuzdaki oksidan moleküllerinizi azaltır kan basıncınızı düzene sokar.

Badem ve FındıkFotoğraf Kaynak: yeryuzutanigi.com