Sultanahmet İftar Mekanları Ramazan 2016

İftar için lezzetli ve kaliteli yemek yemek isteyenler için, İstanbul Avrupa yakasının tarihi dokusunu en çok yansıtan ve düzenlenen şenliklerle geleneksel kültürü yaşatan semti Sultanahmet'te bulunan, Sultanahmet iftar mekanlarını sizler için yazdık. 


Şerbethane İftar
 

Fotoğraf Kaynak: serbethane.net

Testi Kebabı dahil birden çok kebap çeşidini ve Osmanlı Mutfağı’ndan gelen enfes şerbetleri tadabileceğiniz Şerbethane’de kahve eşliğinde nargile keyfi de yapabilirsiniz. Fix menü olarak sunulacak iftar yemeğinin fiyatı ise 55 TL.


Armada Teras İftar
 

Armada-Teras-Restaurant-İftar-YemeğiFotoğraf Kaynakarmadateras.com

Sıcak yaz akşamlarında eşsiz İstanbul manzarasına karşı, püfür püfür bir iftar için Armada Teras konuklarını ağırlamaya hazır. Özgün İstanbul Mutfağı’nda sunulan zengin fix menünün fiyatı ise  95 TL.


Matbah Restaurant İftar
 

Matbah-Restaurant-Ayva-Tatlısı-Ramazan-MenüsüFotoğraf Kaynak: matbahrestaurant.com

Osmanlı Mutfağı’nın yazılı kaynakları değerlendirilerek hazırlanan menüsüyle Matbah Restaurant, soğuk başlangıçlar, ara sıcaklar, ana yemekler ve tatlılardan oluşan koleksiyonu ile iftar yemeklerine geleneksel yaklaşımıyla fark yaratıyor.


Karakol Restaurant İftar
 

Karakol-Restaurant-İftar-MekanlarıFotoğraf Kaynak: karakolrestaurant.com

Topkapı Sarayı’nın bahçesinde konuçlanmış olan Karakol Restaurant, hem tarihi atmosferi hem de iftariyeliklerden, çorba, salata, ara sıcaklar, ana yemek ve tatlılardan oluşan zengin menüsüyle iftar için konuklarını bekliyor. 


House Of Medusa Restaurant İftar
 

House Of Medusa Restaurant-Ramazan-iftarFotoğraf Kaynak: medusarestaurant.com

Üzerinde bir Medusa figürü bulunan ve 1986 yılında restore edilerek şimdilerde Osmanlı Mutfağı’nın en seçkin örneklerini sunan House Of Medusa Restaurant, Sultanahmet’te iftar yapılabilecek en özel mekanlardan biri. 66 TL ile 99 TL arasında değişen menüleriyle Ramazan Ayı boyunca hizmete devam ediyor.


Caferağa Medresesi İftar
 

Tavuk-ızgara-iftar-yemeği-ramazan

Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden biri olan Caferağa Medresesi’nin bahçesinde zengin çorba çeşitleri başta olmak üzere ızgaralar ve sulu yemekler servis ediliyor. İftar mekanı için oldukça cezbedici olan Caferağa Medresesi’ne Ramazan Ayı yoğunluğunu düşünerek erken gitmek ya da rezervasyon yaptırmak gerekebilir.


Mihri Restoran İftar
 

Mihri-Restaurant-İftar-yemeği-Ramazan
Fotoğraf Kaynak: facebook.com

Mihri Restoran, Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi arasında 450 yıllık tarihi dokusu ve Ayasofya’nın gizemli havasında, oldukça yoğun tarih kokan binada, Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı' nın bahçesinde misafirlerini ağırlıyor. İftarda çorbalar, burgerler, ana yemekler, taş fırından lezzetler ve taze salatalardan oluşan menüsünden seçim yapabilirsiniz.


Sur Balık Restaurant İftar
 

Balık-Izgara-İftar-Yemeği

Yaz ayına gelen Ramazan’ı balık keyfiyle taçlandırmak isteyenlere Sur Balık Restaurant’ın menüsünden mevsime uygun balıkları tercih edebilirler. Mezeler ve sıcak başlangıçlar da zengin içerikli menüde seçim yapmakta zorlanacağınız diğer lezzetler arasında.


Mosaic Terrace Restaurant İftar
 

Mosaic-Terrace-Restaurant-iftar-yemeği

Bir yanda Sultanahmet’in büyülü tarihi güzellikleri ve bir yanda ise Marmara Denizi manzarasıyla yemek keyfini ikiye katlayan Mosaic Terrace Restaurant, Akdeniz Mutfağı’na özgün sade menüsüyle dikkat çekiyor. İftarı açık havada tercih edenler için elit bir seçenek.

Yeşil Ev İftar

Ramazan denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden olan Sultanahmet Yeşil Ev’in bahçesi, lezzet dolu ve seçmeli iftar menüsü ile harika bir iftar yemeğine hazır olun! Muhteşem ambiyansında sizi ve sevdiklerinizi iftar menüsü ile ağırlamak için bekleyen Yeşil Ev’in iftar menüsü kişi başı 150 TL olarak hizmete sunulacak. Dört kişiden oluşan Klasik Türk Müziği grbunun da eşlik edeceği Ramazan yemeğini uzun süre unutamayacaksınız. 

Konusunda uzman şefler tarafından hazırlanan menüde; İftariyelikler, mercimek çorbası, imam bayıldı, zeytinyağlı dolma gibi lezzzetler bulunurken güllaç, şöbiyet, sütlü nuriye gibi klasik türk lezzetleri de tatlı bir kapanış için sizleri bekliyor olacak.  

yeşil ev