Ünlü Şefler ve Tercih Ettikleri Restoranlar

mekan.com
1 Eylül 2015
2 paylaşım
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Yaptıkları birbirinden enfes sanat eserlerinin tadına bakmak için çalıştıkları restoranlara akın ettiğimiz ünlü şefler, acaba hangi restoranlara gitmeyi tercih ediyorlar, hiç merak ettiniz mi? Cevabınız evet ise işte karşınızda on ünlü şef ve severek gittikleri restoranlar!

Vedat Başaran 

Tarihi Yarımada kıyısında doyulmaz manzarası ve enfes lezzetleri ile Surplus Restaurantın şefi Vedat Başaran, Uzakdoğu mutfağını Türkiye’ye getiren ilk işletme olmasına rağmen 20 yıl boyunca kalitesinden ödün vermediği için Hilton Dragon’u tercih ediyor. Menüsündeki bütün lezzetleri deneyen ve suşilerinden ördeğine kadar her şeyini çok beğenen ünlü şefin tercih ettiği bir diğer mekan olarak Kıyı Restoran karşımıza çıkıyor. Ev sıcaklığı sunan bu restoranda taze balık keyfi yapabilmeniz mümkün. 

al bushra
Fotoğraf Kaynak: quandoo.com.tr

Niso Adato

Şans Restaurant’ın şefi Niso Adato'nun, Boğaz’ı yanı başına alan Four Seasons’ın içindeki Aqua Restaurant'ı ve Mikla'yı tercih ettiğini görüyoruz. Özellikle güneşli günlerde gidilmesi ve öğlen yemeklerinin denenmesi gerektiğini düşünen ünlü şefe göre otelin müdürü Nihat Yücel’in tecrübesi, Sicilyalı Executive Şef Sebastiano Spriveri’nin ortaya koyduğu sanatı ve Four Seasons Hotel’in kaliteli hizmet anlayışı birleşince ortaya mükemmel bir sonuç çıkmış. Söz konusu Mikla'ya geldiğinde ünlü şef; İstanbul’un en yetenekli şeflerinden Adem Usta, Mehmet Gürs ve ekibinin sunduğu tadım menüsünü oldukça beğeniyor.

four seasons hotel aqua restaurant
Fotoğraf Kaynak: istanbul.com

Barış Tansever

Çubuklu’daki denize nazır Balıkçı Apo ile hem yemeklerini beğendiği hem de dostlarını görme fırsatı bulduğu için Lucca'ya gitmeyi seven Sunset Grill & Bar’ın ünlü şefi Barış Tansever, özellikle Lucca'nın Finger Food, karides krep ve ördeğini; Balıkçı Apo'nun ise taze yemekleri arasından lüfer, kalkan gibi balıklarını beğeniyor. 

lucca beşiktaş
Fotoğraf Kaynak: worldtop7.com

Hüseyin Ceylan 

Denize nazır Lacivert Restaurant’ın şefi Hüseyin Ceylan’ın sıkça gittiği restoranlar Galata Kulesi’nde yerini alan Kiva Han ve İstinye Park Osmani. Şef tarafından özellikle Tokat yaprağına sarılmış dolmaları beğenilen Kiva Han, yöresel yemeklerimizin daha fazla insan tarafından tadılması için çeşit çeşit Anadolu halk mutfağı yemeklerini misafirlerine sunuyor. Ayrıca bütün ürünleri organik olarak kendi yerlerinden getirtiliyor: Denizli’den yanık yoğurdu, Antakya’dan nar ekşisi, Yalova’dan otları... İstinye Park Osmani için de Karadeniz mutfağı, Elazığ mutfağı ve Antakya mutfağı gibi bölgesel yemeklerin yapıldığı nezih bir mekan diyebiliriz. Her ay farklı ustaları konuk eden Osmani'de Hüseyin Ceylan mekanın dönerlerini, pidelerini, salatalarını, zeytinyağlılarını ve otlu yemeklerini oldukça lezzetli bulduğunu belirtiyor.

kiva han beyoğlu
Fotoğraf Kaynak: galatakivahan.com

Civan Er 

Beyoğlu’nun nezih mekanlarından Yeni Lokanta’nın şefi Civan Er, ister tek başına isterse de misafirleri ile gitsin, her daim iyi vakit geçirdiği mekan olarak Kantin ile karşımıza çıkıyor. Hamsili pilavının, ekmeklerinin ve kestaneli bezesinin oldukça iyi olduğunu düşünen ünlü şefe göre Kantin, bir lokantanın sahip olması gereken özellikleri barındırıyor. Ünlü şef, aynı zamanda Balıkpazarı’nda bulunan Pala Ocakbaşı'na da severek gidiyor ve kebaplarını oldukça beğenerek yiyor. O zaman bize de Pala Ocakbaşı'na gidip bi' kebap yemek düşer, değil mi?

kantin nişantaşı
Fotoğraf Kaynak: www.kantin.biz

Maksut Aşkar 

Birbirinden lezzetli ve ilginç yemekleri ile Sekizİstanbul’un ünlü şefi Maksut Aşkar da mevsimselliğe ve dürüstlüğe önem verdiği için Kantin’e gitmeyi tercih ediyor. Sabit lezzetlerinin yanı sıra menülerinde sürekli yeniliklere gidildiği için her gittiğinde heyecanla yemek yiyen şef, özellikle kokoreçine bayılıyor. Kantin dışında özellikle birer şef işletmesi olduğu için Yeni Lokanta, Nicole ve Gile  de gitmeyi tercih eden Maksut Aşkar, yöresel lezzetlerimizi gün ışığına çıkarmayı amaç edinmiş bu mekanların yemeğe gerçekten özen gösterdiğini düşünüyor.

kantin şişli
Fotoğraf Kaynak: babetpalas.com

Didem Şenol 

Lokanta Maya’nın ünlü şefi Didem Şenol da Kantin’e gitmeyi tercih ederek Kantin’e giden şef sayısı üçü bulduğuna göre bir gün mutlaka Kantin’in yemeklerinden tatmak gerekiyor sanıyoruz. Bir şef lokantası olduğu için menüsünde sürekli değişikliğe gidilmesini ve yemeklerinin tazeliğini seven şef, ekmeklerini de ayrı bir beğeniyormuş ve eve ekmek alırken oradan almayı tercih ediyormuş. Özellikle balık yemek için oldukça ideal olduğunu düşündüğü Tarabya Kıyı Restaurant da gittiği mekanlar arasında yerini alıyor. Çocukluğundan beri babası ile gittiğini ve kalitesinden hiçbir şekilde ödün vermediğini düşünen Didem Şenol, yemekleri arasından taramasını beğeniyormuş. 

tarabya kıyı restaurantFotoğraf Kaynak: 
vedatmilor.com

Aydın Demir 

Rahmi Koç Müzesi Halat Restaurant’ın ünlü şefi Aydın Demir, mekan olarak Fener Yolu Balıkçısı ve Safi Meyhane'ye gidiyor. Fener Yolu Balıkçısı 'nın kaliteli malzemeler kullanılarak yemeklerini yaptıklarını ve özellikle balıktan yaptıkları köftenin oldukça lezzetli olduğunu düşünen şefe göre fiyatları da gayet uygun. Safi Meyhanesi ise ünlü şefe göre oldukça iyi bir menüye ve eski İstanbul mezelerine sahip.

feneryolu balıkçısı kadıköy
Fotoğraf Kaynak: facebook.com

Şemsa Denizsel

Ünlü şeflerin sıkça gittiği mekan olarak karşımıza çıkan Kantin’in ünlü şefi Şemsa Denizsel’e göre iyi bir balık yemenin adresi Perşembe Pazarı’ndaki Karaköy Balık Lokantası’ndan geçiyor. Özellikle de alt kattaki küçük yeri tercih eden şef, ızgara başındaki Muharrem Usta’nın kömür ateşinde yaptığı karides şişi ve dilbalığından hazırladığı şişi kuru olmadığı ve kıvamında, az piştiği için beğeniyor. Kaburga ve sucuklarını beğendiği, Civan Er’in hem işletmecisi hem de şefi olduğu Yeni Lokanta ve deniz mahsüllerini beğendiği Lokanta Maya da severek gittiği diğer mekanlar. Lokanta Maya’da özellikle birtakım narenciye suyu veya limon suyu eşliğinde asitle pişmiş yarı çiğ yemeklerini severek yiyormuş.

karaköy balık lokantası
Fotoğraf Kaynak: tarihikarakoybalikcisi.com

Tevfik Alparslan

Müthiş Boğaz manzarası ile Topaz Restaurant’ın şefliğini yapan Tevfik Alparslan, taze ve dinlenmiş etleri ve lezzetli yemekleri ile Günaydın Et'e ve Kuruçeşme'de yer alan Park Fora'ya gitmeyi tercih ediyor. Günaydın Et'in daha çok Etiler’deki şubesini tercih eden ünlü şef; kırmızı şarap eşliğinde kuzu pirzolasını, dana pirzolasını, köftesini, haşlanmış ve sote edilmiş sebzelerini beğeniyor. Park Fora'da ise büyüleyici deniz manzarası karşısında mekanın meşhur deniz ürünlerinden ve mezelerinden tadıyor.

günaydın et etiler
Fotoğraf Kaynak: kebapneredeyenir.com

İLGİLİ MEKANLAR