Yeni Nesil Meyhaneye, Yeni Nesil Bir Şef: Eren Kesimer

mekan.com
29 Şubat 2016
537 paylaşım
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Veranda Pera, son dönemde oldukça popüler olan yeni nesil meyhane anlayışına bambaşka bir boyut kazandırdı. Meyhane kültürünü, fine dining anlayışıyla birleştiren ve yeni jenerasyona geleneksel adabı uyarlayarak sunan Veranda Pera, yepyeni bir Şef ile yoluna devam ediyor. Gencecik olmasının ve heyecanının yanında, dopdolu tecrübesi ve mutfakta yaratıcılığı karşısında şapka çıkarttığımız bu isim, Eren Kesimer.1987 Ankara doğumlu Eren Kesimer, İstanbul’da büyümüş. Bir arkadaşının babasının catering şirketinde mutfakla tanışan ve mesleğinin her adımını, öğrenerek buradan ayrılan Eren Şef, alaylılıkla kalmayıp akademik eğitim de almış. İlk olarak 2010 yılında Ulus 29’da sıcak mutfak şefi olarak kariyerine başlayan şefimiz, sonrasında Çapamarka çatısı altında ‘’Limonata’’ların koordinatör şefliğini üstlenmiş. Dünyaca ünlü şef Rudolf Van Nunen’in İstanbul Karaköy’de açmış olduğu Rudolf Restaurant’da Chef de Cuisine olarak kariyerini hızlandırmış. Pek çok mekana danışmanlık da yapan Eren Şef, Ocak 2016’dan bu yana da Veranda Pera’nın şefliğini yapıyor. 

Meyhane kültürünü çok seven ve yeni nesil meyhane konseptini benimseyen şefimiz, bir meyhanede yemediği ve bu kültüre uygun olmayan hiçbir mezeyi menüsünde bulundurmuyor. Veranda Pera’ya özgü hazırlanan özel menüde, tüm yemekler özenle ve yöresel ürünlerle hazırlanıyor. Örneğin, midye Çeşme’den, biberler Antakya’dan, Kalamar Ege’den. Ayrıca sucuk, pastırma gibi ürünleri de kendileri yapıyorlar. Dondurulmuş ürün kesinlikle kullanılmayan Eren Şef’in mutfağında, hemen hemen herşey organik ve ev yapımı. Balıklar günlük olarak siparişle getirtiliyor ve dönemi dışında olan kokoreç servis edilmiyor. 

İmza Yemek: Midyeli SarmaMeşhur sokak lezzetimiz Midye Dolma’yı çok seven Şef Eren Kesimer, bir arkadaşından yapımını öğrenmiş ve yaratıcılığını kullanarak Yaprak Sarması ve Midye Dolma’yı bir araya getirmiş. Böylelikle de ortaya enfes Midyeli Sarma çıkmış. Yeni nesil bir meyhanede, olacaksa midyenin en iyisi olmalı diye düşünerek, Veranda Pera’nın menüsüne dahil edilen sarmanın yaprakları Manisa Sarıgül’deki bir arkadaşının bağından, özenle seçilip getirtiliyor. Yaprakların tazeliği ve damakta bıraktığı dokusu bir tarafa, iç pilavda kullanılan baharat dengesi, sokakta yediğimiz Midye Dolma lezzetinden ödün vermiyor. Veranda Pera’da keyifli bir gece geçirirken, masanızda Midyeli Sarma’ya mutlaka yer vermelisiniz. 

Yazımıza tatlı bir son verelim diyor ve başka hiçbir yerde yiyemeyeceğiniz, Veranda Pera’nın tatlı seçenekleri arasından en özel olanı, Çifte Kavrulmuş leblebi Tatlısı’ndan da bahsetmek istiyoruz. İrmik helvası gibi kavrulmuş leblebi tozu, vanilyalı dondurma ve altında leziz mi leziz, doğal bir sos; baharatlardan bahsetmiyoruz bile. Eren şef’in ‘’Tam bir meyhane tatlısı’’ diye anlattığı bu tatlının, Veranda Pera’daki gecenizi hafif ve fresh bir şekilde sonlandıracağından emin olabilirsiniz. Gastronomi eğitimli ve yenilikçi ekibiyle, tüm yaratıcılığını ve her halinden belli olan iş aşkını mutfağına yansıtan Şef Eren Kesimer’e tatlı sohbeti ve ilgisi için sonsuz teşekkürler. Ayrıca bizi Eren Şef ile biraraya getiren Buket Güler ve tüm Veranda Pera çalışanlarına da teşekkürler, saygılar, sevgiler...