Dair'e Cafe

4.4
Toplam 5 kullanıcı
0 (216) 408 12 21
Erenköy Mah Dr. Abdülkadir Noyan Sok. Ahenk Apt. No: 344/1 Kadıköy, İstanbul
Zeynep Ç.
4 Yorum 0 Takipçi
Dair'e Cafe'yi takip ediyor. 6 yıl önce
Zekeriya Ç.
0 Yorum 0 Takipçi
Dair'e Cafe'yi takip ediyor. 6 yıl önce
Anıl B.
0 Yorum 0 Takipçi
Dair'e Cafe'yi takip ediyor. 6 yıl önce
Barış Bahri
0 Yorum 0 Takipçi
Dair'e Cafe'yi takip ediyor. 6 yıl önce
Istanbul Eater
73 Yorum 12 Takipçi
Dair'e Cafe'ye yorum yaptı. 7 yıl önce
"Raw Food (Çiğ Yemek) hakkında ne düşünüyorsunuz bilmem ama son zamanlarda giderek populer hale geliyor. Sağlıklı beslenebilmek için genel olarak işlenmemiş besinlerden yada en fazla 40 dereceye kadar pişirilmiş işlenmemiş gıdalardan elde ettikleri alternatif yemekleri tercih edenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Anadolu yakasında bunun için aradığınız mekan Daire olabilir. Mekan.com Yemek Kulubü ile Bağdat Caddesi'nde güzel bir akşam geçirdiğimiz mekanda işlenmemiş gıdalardan elde ettikleri yemek ve tatlılardan oluşan güzel bir menüleri var. Fotoğraflarda Raw Food örneği olan tatlıları görebirilirsiniz bizim favorimiz Frambuazlı Mousse "
İko Keşifte
209 Yorum 87 Takipçi
Dair'e Cafe'ye yorum yaptı. 8 yıl önce
"Raw Food nedir hiç duydunuz mu? İşlenmemiş gıdaların 40 derecenin üzerinde ısıya maruz kalmadan hazırlanması olarak ifade edilebilir kısaca. İşte Gözde Hanım bunun eğitimini almış ve Bağdat Caddesi'nde sıcacık bir mekan açmış. Rahat koltukları ve içeri girer girmez burnunuza çarpan kruvasan kokularıyla size huzur veriyor. İki kişilik kahvaltı 30 TL, sınırsız çay dahil. Fiyat-performans açısından çok başarılı. Ben bize dair cheesecake in hastası oldum ama diğer denediğimiz tatlılar da çok güzeldi. Özellikle crumble hafifliği ile herkesin favorisi oldu. Hindistan cevizi yağı ve kaju ezmesiyle hazırlanan raw food tatlı değişik olması yanında oldukça hafifti. İlk kez yememize rağmen hemen benimsedik:) Benim Cadde'deki yeni mekanım burasıdır artık. Fiyatları uygun, mekan rahat, çok kalabalık değil, lezzetler harika daha ne olsun."
Erşen Turgut
83 Yorum 43 Takipçi
Dair'e Cafe'ye yorum yaptı. 8 yıl önce
"Ekim ayının son cumartesi günü Gözde Hanım'ın daveti üzerine grubumuzu temsilen mekanı ziyaret ettik. Aslen ekonomi bölümü mezunu olan mekanın işletmecisi Gözde Hanım, mezun olduktan sonra Mutfak Sanatları Akademisi'ne gitmiş. Burada profesyonel pasta ve ekmekçilik eğitimi aldıktan sonra farklı restoranların mutfağında çalışmış. En son The Marmara'da Raika'da çalıştıktan sonra San Fransisco'ya yakın bir yerde Living Light Enstitüsünde raw food (işlenmemiş gıdalar) üzerine kısa ama yoğun bir eğitim almış. Ardından bu tarz gıdaları üretebileceği bu mekanı 1 yıl kadar önce açmış. Sohbetimiz sırasında mekanın isminin nedenini sordum. Amaç, hem insanlara yaşadıkları yeri çağrıştırması hem de insanların kendilerine dair bir şey bulabilmesiymiş. Bize dair (kakaolu) cheesecake, trüf çikolata, kırmızı meyveli (vişne-frambuaz-yabanmersini) crumble ve iki adet raw food ikram etti. Özellikle raw food tipi ürünler sayılı ve günlük olarak yapılıyor. Genel olarak ürünler ise mevsimlik, doğal ve taze malzeme kullanılarak yapılıyor. Katkı maddesi kullanmıyor. Öncelikle en çok beğendiğim ürün crumble oldu. Meyveler sayesinde mayhoş ve tatlı birlikte dengeli bir tadı vardı. Tabanında badem kreması ve kıtır hamur üstündeki dondurma ilavesiyle muhteşemdi. İnsanı kesinlikle baymıyordu. Cheesecake için limonlu olanı tercih ederdim. Bu yüzden bize dair'i fazla beğenmedim. Yoksa çok satılan bir ürünmüş. Trüf çikolatalar, hindistan cevizi yağı ve badem dolgusuyla oldukça lezizdi. İşlenmemiş gıdaların temel özelliği, 40 derecenin üstünde ısıya maruz kalmadan hazırlanması. Bu yüzden hazırlandıktan sonra katılaşması için bir gece buzdolabında dinlendirildekten sonra günlük olarak servis ediliyor. Gözde Hanım, şimdilik sadece tatlı çeşidi olarak bu tip gıdaları üretiyor. Bunların tabanı da yine çiğ badem temelli. Üstündeki katman da ise kaju kreması yer alıyor. En son katmanda ise taze mevsimlik meyveler ve kaju fıstığı parçaları bulunuyor. Tatlandırıcı olarak bal kullanılmış. Orjinal tarifinde agave şurubu kullanılıyormuş ama maliyet arttırıcı bir seçenek olduğu için bana kalırsa müşteri de balı tercih edecektir:) Oldukça kalorili ve doyurucu bir seçenek. Bu yüzden iki kişi rahatlıkla paylaşabilir. Tatlılar arasından crumble ve raw foodlar paylaşımlık. Cheesecake ise bir kişi için ideal boyutta. Her biri 15 TL lik fiyatıyla bence çok hesaplı ve özgün lezzetlerdi. Ağır tatlı seçeneklerinden ziyade kuruyemiş ve meyvenin sağlıklı bir kombinasyonunu tattığım için mutlu oldum. Diğer tatlı ve tuzlu seçenekleri de denenmeyi hakediyor bana göre. Mekan açık mutfak felsefesine sahip ve misafirlerini elinden geldiğince rahat ettirmeyi amaçlıyor. Müşteri yoğunluğuna ve profiline bakınca bu amacına eriştiğini gördüm. Şahsen ilk kez işlenmemiş gıda hakkında bilgi sahibi oldum. Gözde Hanım'ı bu tip bir mutfağı temsil ettiği için ve samimiyetinden dolayı kutluyorum. Bu mekan da tekrar gideceklerim listesine girdi. #KanGurular"
Gezenler Kulubu
45 Yorum 66 Takipçi
Dair'e Cafe'ye yorum yaptı. 8 yıl önce
"Mekanın en güzel özelliği ise yan masa ile sıkışık dip dibe oturmuyor rahatça sohbet edip vakit geçirebiliyorsunuz..Kahvaltı yapıp ardından tatlılarını denedik.Tatlılarından favorim orman meyveli crumble oldu.İçerisindeki vişne,frambuaz ve yaban mersini dengesi çok başarılıydı.Menülerinde arka planda gözüken işlenmemiş gıdalardan 40 derece üzerinde pişirme gerçekleştirilmeyen raw food tatlılar ve unsuz ,yulaf kepekli kurabiye seçenekleri de yer alıyor"
Pelin Koroglu
29 Yorum 25 Takipçi
Dair'e Cafe'ye yorum yaptı. 8 yıl önce
"Her şeyini rahatlıkla tavsiye edebilirim, hem lezzetli hem hesaplı bir menüye sahipler. Çalışanlar ilgisi ve servis hizmeti oldukça iyi :)"